- Embedded Computer >
- Single Board Computer
- ...
KINO-PTL
» Intel® Core Ultra Processor (Series 3)
» 2 x 262-pin 6400 MHz DDR5 CSO-DIMM, system up to 128G
» Quad independent display via HDMI, USB4 and iDPM
» Support triple Intel® I226Vand I226LM 2.5GbE controller
» Support PCIe Gen5 x4, M.2 M key, M.2 B key and M.2 E key expansion
Hardware Spec.
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-ITX SBC |
| System | |
|---|---|
| CPU | Intel® Core Ultra Processor (Series 3) |
| Memory | 2 x 262-pin 6400 MHz DDR5 CSO-DIMM |
| Memory Max. | up to 128GB |
| Cooling method / System Fan | 1 x CPU fan connector (1x4 pin) 1 x System fan connector (1x4 pin) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 170mm x 170mm |
| Net Weight | GW: 900g / NW: 400g |
| Storage | |
|---|---|
| Storage | 2 x SATA : 6Gb/s |
| I/O Interface | |
|---|---|
| Display Output | 1 x HDMI™ : up to 4K @30Hz |
| 1 x iDPM : M 3040 slot (only for IEI module) | |
| 2 x USB4 : up to 4096 x 2160 @60Hz | |
| Ethernet | 3 x LAN - LAN1: Intel® I226LM 2.5GbE controller LAN2: Intel® I226V 2.5GbE controller LAN3: Intel® I226V 2.5GbE controller |
| Audio | 1 x HD Audio : Realtek ALC888S HD Audio codec 2 x Audio Jack (Line-out, Mic-in) 1 x Analog audio (2x5 pin) |
| I/O Interface | 1 x DIO : 12-bit digital I/O (2x7 pin) |
| 1 x External USB 2.0 : Type-A | |
| 2 x External USB 3.2 Gen2x1 : Type-A, 10Gb/s | |
| 4 x Internal RS-232 : 2x5 pin, P=2.0 | |
| 2 x Internal RS-232/422/485 : 2x5 pin, P=2.0 | |
| 4 x Internal USB 2.0 : 2x4 pin, P=2.0 | |
| Expansion | 1 x PCIe x4 : with x4 Signal Gen5 |
| Other Features | |
|---|---|
| TPM | 2x10 pin |
| Power | |
|---|---|
| Power Consumption | TBD |
| Power Supply | Input voltage range:12~28V 1 x internal power connector (2x2 pin) 1 x external DC power jack (Ø2.6mm) ErP/EuP Compliant |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Humidity | 5% ~ 95%, non-condensing |
| Card Slot Interface | |
|---|---|
| M.2 | 1 x M.2 E Key for WIFI & BT 2230 (PCIe Gen4 x1 & USB 2.0) 1 x M.2 B key 3042 (PCIe Gen4 x1/USB2.0) 1 x M.2 M key 2280 (PCIe Gen4 x2) |
Ordering Information
| KINO-PTL-U7B-R10 | Mini-ITX SBC with Intel® Panther Lake-H Core Ultra7 358H SoC Processor,DDR5, 12~28V DC input, Quad Display,SATA,Triple Intel 2.5GbE, USB4, M.2, TPM, RoHS |
| KINO-PTL-U7A-R10 | Mini-ITX SBC with Intel® Panther Lake-H Core Ultra7 355 SoC Processor,DDR5, 12~28V DC input, Quad Display,SATA,Triple Intel 2.5GbE, USB4, M.2, TPM, RoHS |
| KINO-PTL-U5B-R10 | Mini-ITX SBC with Intel® Panther Lake-H Core Ultra5 338H SoC Processor,DDR5, 12~28V DC input, Quad Display,SATA,Triple Intel 2.5GbE, USB4, M.2, TPM, RoHS |
| KINO-PTL-U5A-R10 | Mini-ITX SBC with Intel® Panther Lake-H Core Ultra5 325 SoC Processor,DDR5, 12~28V DC input, Quad Display,SATA,Triple Intel 2.5GbE, USB4, M.2, TPM, RoHS |
Package Contents
|

