» Single AMD EPYC™ 8004 Series Processors
» 12 x DDR5 RDIMM Slots
» 2 x 1GbE RJ45 LAN ports
» 2 x internal M.2 2280 M key slots
» 2 x External 2.5” U.2 SSD Removable Trays
» 2 x OCP 3.0 slots (support PCIe Gen5 x16)
» 1 x PCIe slots (support PCIe Gen5 x16 FHHL)
» 1 x BMC support
» 1 x USB type C RJ45 auto-switching console port
» CRPS redundant PSU (Hot Swap, and field replaceable design)
Hardware Spec.
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | 1U |
| System | |
|---|---|
| CPU | Single AMD EPYC™ 8004 series processors |
| Chipset | System on Chip |
| Memory | DDR5 RDIMM, up to 4800MT/s |
| Memory Max. | 96GB per DIMM |
| Cooling method / System Fan | 4 x System fans |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rack Height | 1U |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 521.0 x 430.0 x 44.2 |
| Net Weight | 9 Kgs |
| Storage | |
|---|---|
| Storage | 2 x 2.5” SSD/HDD Bay : support PCIe Gen4 x4 |
| 2 x M.2(NGFF) : 2280 M Key (support PCIe Gen4 x4) | |
| I/O Interface | |
|---|---|
| Ethernet | 2 x LAN : 1GbE RJ45 LAN ports |
| I/O Interface | 1 x Console port(s) : USB type C and 1 x RJ45 auto-switching |
| 2 x USB 3.0 : Type-A | |
| Expansion | 3 x PCIe x16 - 1 x PCIe slot for FHHL card (support PCIe Gen5) 2 x OCP 3.0 slots (support PCIe Gen5) |
| Other Features | |
|---|---|
| IPMI | 1 x M.2 B Key Socket support IEI iRIS2 IPMI module 1 x 1 GbE RJ45 for IPMI port |
| TPM | 1 x TPM 2.0 pin header |
| Power | |
|---|---|
| Power Supply | Dual CRPS Redundant Power |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Storage Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Humidity | 5% ~ 90% non-condensing |
| Certifications | |
|---|---|
| Safety & EMC | By customer request |
| OS Compatible | |
|---|---|
| OS Compatible | Ubuntu, Linux based OS |
Resources
eCatalog

