» AMD Ryzen™ 7000/9000 Series Processors (TDP up to 65W)
» 4 x DDR5 UDIMM Slots
» 8 x 1GbE RJ45 LAN ports
» 1 x internal M.2 2280 M key slot (SATA)
» 2 x External 2.5” U.2 SSD Removable Trays
» 2 x IEI proprietary interface network slots
» 1 x BMC support
» CRPS redundant PSU (Hot Swap, and field replaceable design)
Hardware Spec.
| Form Factor | |
|---|---|
| Form Factor | 1U |
| System | |
|---|---|
| CPU | AMD Ryzen™ 7000/9000 Series Processors |
| Chipset | DDR5 5200 MT/s UDIMM |
| Memory | Up to 256 GB |
| Memory Max. | Up to 256 GB |
| Cooling method / System Fan | 4 x System fans |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rack Height | 1U |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 414.2 x 430 x 44.2 |
| Net Weight | 8 Kgs |
| Storage | |
|---|---|
| Storage | 2 x 2.5” SSD/HDD Bay : support PCIe Gen4 x4 |
| I/O Interface | |
|---|---|
| Ethernet | 8 x LAN : 1GbE RJ45 LAN ports |
| I/O Interface | 1 x Console port(s) : RJ45 ports |
| 2 x USB 3.0 : Type-A | |
| Expansion | 1 x M.2(NGFF) : 2280 M Key (SATA) |
| 2 x PCIe x8 : for iEi PulM networking module slot (support PCIe Gen5) | |
| Other Features | |
|---|---|
| IPMI | 1 x M.2 B Key Socket support IEI iRIS2 IPMI module 1 x 1 GbE RJ45 for IPMI port |
| TPM | 1 x TPM 2.0 pin header |
| Power | |
|---|---|
| Power Supply | 300W CRPS Redundant Power |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Storage Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Humidity | 5% ~ 90% non-condensing |
| Certifications | |
|---|---|
| Safety & EMC | By customer request |
| OS Compatible | |
|---|---|
| OS Compatible | Ubuntu, Linux based OS |
Ordering Information
| PUZZLE-5060-R-R10 (request by order) |
1U rackmount Network Appliance support AMD Ryzen 7000 and 9000, AMD 600 Series chipset, 4x DDR5 5200 MHz, 4x UDIMM Slots, 8x 1GbE RJ45, 2 xPulM slots. |
Package Contents
|

