- Ordinateur embarqué >
- Ordinateur à carte unique
- ...
WAFER-MTL
» 3.5” SBC supports Intel® Core™ Ultra processor (Series 1) (Meteor Lake-U platform) on-board processor
» Support 5600MHz DDR5 SO-DIMM, up to 48G
» Quadruple independent displays DP, HDMI, iDPM and USB4
» High speed I/O interface for USB4, USB 3.2 Gen 2, SATA 6Gb/s
» Support M.2 B key and M.2 E key for expansion
Hardware Spec.
| System | |
|---|---|
| CPU | Intel® Core™ Ultra processor (Series 1) (Meteor Lake-U platform) Intel® Core™ Ultra 155U (up to 4.8GHz, 14-core, 15W TDP) Intel® Core™ Ultra 125U (up to 4.3GHz, 14-core, 15W TDP) |
| Memory | 1 x DDR5-5600 SO-DIMM |
| Memory Max. | 48GB |
| Cooling method / System Fan | 1 x System Fan Connect (1x4 pin) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 146mm x 102mm |
| Net Weight | GW:850g / NW:350g |
| Storage | |
|---|---|
| Storage | 1 x SATA : 6Gb/s |
| I/O Interface | |
|---|---|
| Display Output | 1 x HDMI™ : 1.4 (up to 4K @30Hz) |
| 1 x Display Port : 1.4 (up to 4K @60Hz) | |
| 1 x iDPM : 3040 slot (only for IEI display module) | |
| 1 x USB4 : DP+USB 3.2 Gen2 x 2 | |
| Ethernet | 2 x LAN - LAN1: Intel® I226V 2.5GbE controller (Colay with I226-LM) LAN2: Intel® I226V 2.5GbE controller |
| Audio | HD Audio : 1 x iAUDIO, support IEI AC-KIT-888S Audio Module (2x5 pin) |
| I/O Interface | 2 x Internal RS-232/422/485 : 1x9 pin |
| 2 x Internal USB 2.0 : 2x4 pin, P=2.0 | |
| 3 x External USB 3.2 Gen2x1 : 10Gb/s | |
| 1 x I²C : 1x4 pin | |
| Expansion | 2 x M.2(NGFF) - 1 x M.2 E Key for WIFI & BT 2230 (PCIe Gen4 x 1 & USB 2.0) 1 x M.2 B Key 2242/3052 (PCIe Gen4 x1 & USB 3.2 Gen1) |
| 1 x Micro/Nano SIM : for M.2 B Key | |
| Power | |
|---|---|
| Power Consumption | 12V@2.78A (Intel® Core™ Ultra 7 165U with DDR5 32G Memory) |
| Power Supply | 12V-28V DC power supply Support AT/ATX mode |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Humidity | 5% ~ 95%,non-condensing |
Ordering Information
| WAFER-MTL-U7A-R10 | 3.5" SBC with Intel® Meteor Lake-U Core™ Ultra 7 Processor 155U with Quad Displays,DDR5,Double Intel®I226V 2.5 GbE,USB3.2,M.2,SATA,COM,RoHS |
| WAFER-MTL-U5A-R10 | 3.5" SBC with Intel® Meteor Lake-U Core™ Ultra 5 Processor 125U with Quad Displays,DDR5,Double Intel®I226V 2.5 GbE,USB3.2,M.2,SATA,COM,RoHS |
Package Contents
|

