- Panel PC & Monitor >
- Schwerer Industrie Panel PC
- ...
SHIELD-215-U
» Intel® Meteor Lake Ultra 5/7 processor
» 10~28V wide voltage input
» 304 stainless steel housing
» Pre-installed with high-performance 16GB DDR5 memory,up to 96GB
» Optional High-speed transmission fiber optic module
» Fully waterproof interface
Hardware Spec.
| System | |
|---|---|
| CPU | Intel® Meteor Lake Ultra 5 processor 135U Intel® Meteor Lake Ultra 7 processor 165U |
| On-board Memory | 2 x SO-DIMM DDR5-4800 up to 96GB (Pre-installed 16GB) |
| Memory Max. | 96GB |
| Storage | 1 x M-Key 2280 (PCIe Gen4 x4) for M.2 SSD 1 x 128GB eMMC (optional) |
| I/O Interface | |
|---|---|
| Ethernet | 2 x 2.5GbE LAN via Intel I226-IT |
| Expansion | 1 x M.2 M-Key 2242/2280 (PCIe Gen4 x 4) 1 x M.2 B-Key 3052/3080 (PCIe Gen3 x1 + USB 3.2 x1) 1 x NANO-SIM 1 x M.2 A-key 2230 (PCIe Gen3 x1 + USB 2.0 x1) |
| Power | |
|---|---|
| Input | DC 10~28V |
| Environment | |
|---|---|
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C @50%RH |
| Safety & EMC | CE/FCC |
| Humidity | 10% to 90%RH@40°C, non-condensing |
| Storage Temperature | -40°C ~ 70°C |
| IP Level | Fully IP69K |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting | VESA Mount 100 x 100 / Pole Mount / YOKE Mount |
| Construction | 304 Stainless Steel |
| LCD | |
|---|---|
| Size | 21.5” |
| Resolution | 1920 x 1080 (16:9) |
| Brightness (cd/m2) | 500 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| LCD Color | 16.7M |
| Pixel Pitch (mm) | 0.248 (H) x 0.248 (V) |
| Viewing Angle (H-V) | 178°/178° |
| Backlight MTBF | 50000hours |
| Touch | |
|---|---|
| Touch Screen | Multi-point projected capacitive type (anti-UV / anti-glare coating,support gloves) |
| Touch Controller | ILI2521 |
| Other Features | |
|---|---|
| Camera | 1 x Camera (Wide-viewing angle) |
| I/O Interface | |
|---|---|
| I/O Interface | 1 x CAN-bus (with 2.0 kV isolation) |
| 1 x DC Input Jack | |
| 1 x GPIO (with 1.6 KV isolation) | |
| 1 x HDMI™ (1.4b) | |
| 2 x LAN (2.5GbE) | |
| 1 x Power Switch | |
| 1 x RS-232 (with 2.0 kV isolation) | |
| 1 x RS-232/422/485 (with 2.0 kV isolation) | |
| 1 x USB 2.0 | |
| 1 x USB 3.2 Gen1x1 | |
Ordering Information
| SHIELD-215-U7AD-R10 | 21.5" 500cd/m² 1920x1080 Panel PC with Intel® Core™ Ultra 7 processor 155U , Preinstalled with 16GB DDR5, PCAP touch, 10~28V DC, 304 Stainless Steel Chassis, Full Body IP66 Rated With Water-Proof Connectors , R10 |
| SHIELD-215-U5AD-R10 | 21.5" 500cd/m² 1920x1080 Panel PC with Intel® Core™ Ultra 5 processor 125U , Preinstalled with 16GB DDR5, PCAP touch, 10~28V DC, 304 Stainless Steel Chassis, Full Body IP66 Rated With Water-Proof Connectors , R10 |
Package Contents
|

