| ![]() |
| SHIELD-156-U | |
| CPU |
Intel® Meteor Lake Ultra 5 processor 135U Intel® Meteor Lake Ultra 7 processor 165U |
| Memory Max. | 96GB |
| Storage |
1 x M-Key 2280 (PCIe Gen4 x4) for M.2 SSD 1 x 128GB eMMC (optional) |
| Ethernet | 2 x 2.5GbE LAN via Intel I226-IT |
| Expansion |
1 x M.2 M-Key 2242/2280 (PCIe Gen4 x 4) 1 x M.2 B-Key 3052/3080 (PCIe Gen3 x1 + USB 3.2 x1) 1 x NANO-SIM 1 x M.2 A-key 2230 (PCIe Gen3 x1 + USB 2.0 x1) |
| Input | DC 10~28V |
| Operating Temperature | -10°C ~ 55°C @50%RH |
| Safety & EMC | CE/FCC |
| Humidity | 10% to 90%RH@40°C, non-condensing |
| Storage Temperature | -40°C ~ 70°C |
| Mounting | VESA Mount 100 x 100 / Pole Mount / YOKE Mount |
| Construction | 304 Stainless Steel |
| Size | 15.6” |
| Resolution | 1920 x 1080 (16:9) |
| Brightness (cd/m2) | 450 cd/m² |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| LCD Color | 16.2M |
| Pixel Pitch (mm) | 0.179 (H) x 0.179 (V) |
| Viewing Angle (H-V) | 178°/178° |
| Backlight MTBF | 50000hours |
| Touch Screen |
Multi-point projected capacitive type (anti-UV / anti-glare coating,support gloves) |
| Touch Controller | ILI2520 |
| IP Level | Fully IP69K |
| Camera | 1 x Camera (Wide-viewing angle) |
| I/O Interface |
1 x CAN-bus (with 2.0 kV isolation) 1 x Power Switch 1 x RS-232 (with 2.0 kV isolation) 1 x RS-232/422/485 (with 2.0 kV isolation) 1 x USB 2.0 1 x USB 3.2 Gen1x1 1 x HDMI™ (1.4b) 2 x LAN (2.5GbE) 1 x DC Input Jack 1 x GPIO (with 1.6 KV isolation) |
| On-board Memory | 2 x SO-DIMM DDR5-4800 up to 96GB (Pre-installed 16GB) |