| ![]() |
| WAFER-MTL | |
| CPU |
Intel® Core™ Ultra processor (Series 1) (Meteor Lake-U platform) Intel® Core™ Ultra 155U (up to 4.8GHz, 14-core, 15W TDP) Intel® Core™ Ultra 125U (up to 4.3GHz, 14-core, 15W TDP) |
| Memory | 1 x DDR5-5600 SO-DIMM |
| Memory Max. | 48GB |
| Ethernet | 2 x LAN- LAN1: Intel® I226V 2.5GbE controller (Colay with I226-LM) LAN2: Intel® I226V 2.5GbE controller |
| Display Output |
1 x HDMI™: 1.4 (up to 4K @30Hz) 1 x Display Port: 1.4 (up to 4K @60Hz) 1 x iDPM: 3040 slot (only for IEI display module) 1 x USB4: DP+USB 3.2 Gen2 x 2 |
| Audio | HD Audio: 1 x iAUDIO, support IEI AC-KIT-888S Audio Module (2x5 pin) |
| I/O Interface |
2 x Internal RS-232/422/485: 1x9 pin 2 x Internal USB 2.0: 2x4 pin, P=2.0 3 x External USB 3.2 Gen2x1: 10Gb/s 1 x I²C: 1x4 pin |
| Storage | 1 x SATA: 6Gb/s |
| Expansion |
2 x M.2(NGFF)-
1 x M.2 E Key for WIFI & BT 2230 (PCIe Gen4 x 1 & USB 2.0)
1 x M.2 B Key 2242/3052 (PCIe Gen4 x1 & USB 3.2 Gen1) 1 x Micro/Nano SIM: for M.2 B Key |
| Power Supply |
12V-28V DC power supply Support AT/ATX mode |
| Power Consumption | 12V@2.78A (Intel® Core™ Ultra 7 165U with DDR5 32G Memory) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Humidity | 5% ~ 95%,non-condensing |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 146mm x 102mm |
| Net Weight | GW:850g / NW:350g |
| Cooling method / System Fan | 1 x System Fan Connect (1x4 pin) |