| ![]() |
| PUZZLE-7050 | |
| Form Factor | 1U |
| CPU | Single AMD EPYC™ 8004 series processors |
| Chipset | System on Chip |
| Memory | DDR5 RDIMM, up to 4800MT/s |
| Memory Max. | 96GB per DIMM |
| Cooling method / System Fan | 4 x System fans |
| Rack Height | 1U |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 521.0 x 430.0 x 44.2 |
| Net Weight | 9 Kgs |
| Storage |
2 x 2.5” SSD/HDD Bay: support PCIe Gen4 x4 2 x M.2(NGFF): 2280 M Key (support PCIe Gen4 x4) |
| Ethernet | 2 x LAN: 1GbE RJ45 LAN ports |
| I/O Interface |
1 x Console port(s): USB type C and 1 x RJ45 auto-switching 2 x USB 3.0: Type-A |
| Expansion |
3 x PCIe x16 - 1 x PCIe slot for FHHL card (support PCIe Gen5) 2 x OCP 3.0 slots (support PCIe Gen5) |
| IPMI |
1 x M.2 B Key Socket support IEI iRIS2 IPMI module 1 x 1 GbE RJ45 for IPMI port |
| TPM | 1 x TPM 2.0 pin header |
| Power Supply | Dual CRPS Redundant Power |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Storage Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Humidity | 5% ~ 90% non-condensing |
| Safety & EMC | By customer request |
| OS Compatible | Ubuntu, Linux based OS |