| ![]() |
| KINO-PTL | |
| CPU | Intel® Core Ultra Processor (Series 3) |
| Memory | 2 x 262-pin 6400 MHz DDR5 CSO-DIMM |
| Memory Max. | up to 128GB |
| Ethernet |
3 x LAN - LAN1: Intel® I226LM 2.5GbE controller LAN2: Intel® I226V 2.5GbE controller LAN3: Intel® I226V 2.5GbE controller |
| Display Output |
1 x HDMI™: up to 4K @30Hz 1 x iDPM: M 3040 slot (only for IEI module) 2 x USB4: up to 4096 x 2160 @60Hz |
| Audio |
1 x HD Audio: Realtek ALC888S HD Audio codec 2 x Audio Jack (Line-out, Mic-in) 1 x Analog audio (2x5 pin) |
| I/O Interface |
4 x Internal RS-232: 2x5 pin, P=2.0 2 x Internal RS-232/422/485: 2x5 pin, P=2.0 1 x External USB 2.0: Type-A 4 x Internal USB 2.0: 2x4 pin, P=2.0 1 x DIO: 12-bit digital I/O (2x7 pin) 2 x External USB 3.2 Gen2x1: Type-A, 10Gb/s |
| Storage | 2 x SATA: 6Gb/s |
| Expansion | 1 x PCIe x4: with x4 Signal Gen5 |
| Power Supply |
Input voltage range:12~28V 1 x internal power connector (2x2 pin) 1 x external DC power jack (Ø2.6mm) ErP/EuP Compliant |
| Power Consumption | TBD |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C |
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C |
| Humidity | 5% ~ 95%, non-condensing |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 170mm x 170mm |
| Net Weight | GW: 900g / NW: 400g |
| M.2 |
1 x M.2 E Key for WIFI & BT 2230 (PCIe Gen4 x1 & USB 2.0) 1 x M.2 B key 3042 (PCIe Gen4 x1/USB2.0) 1 x M.2 M key 2280 (PCIe Gen4 x2) |
| Cooling method / System Fan |
1 x CPU fan connector (1x4 pin) 1 x System fan connector (1x4 pin) |
| TPM | 2x10 pin |
| Form Factor | Mini-ITX SBC |