| ![]() |
| PUZZLE-5060 | |
| Form Factor | 1U |
| CPU | AMD Ryzen™ 7000/9000 Series Processors |
| Chipset | DDR5 5200 MT/s UDIMM |
| Memory | Up to 256 GB |
| Memory Max. | Up to 256 GB |
| Cooling method / System Fan | 4 x System fans |
| Rack Height | 1U |
| Dimensions (LxWxH) (mm) | 414.2 x 430 x 44.2 |
| Net Weight | 8 Kgs |
| Storage | 2 x 2.5” SSD/HDD Bay: support PCIe Gen4 x4 |
| Ethernet | 8 x LAN: 1GbE RJ45 LAN ports |
| I/O Interface |
1 x Console port(s): RJ45 ports 2 x USB 3.0: Type-A |
| Expansion |
2 x PCIe x8: for iEi PulM networking module slot (support PCIe Gen5) 1 x M.2(NGFF): 2280 M Key (SATA) |
| IPMI |
1 x M.2 B Key Socket support IEI iRIS2 IPMI module 1 x 1 GbE RJ45 for IPMI port |
| TPM | 1 x TPM 2.0 pin header |
| Power Supply | 300W CRPS Redundant Power |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
| Storage Temperature | -10°C ~ 50°C |
| Humidity | 5% ~ 90% non-condensing |
| Safety & EMC | By customer request |
| OS Compatible | Ubuntu, Linux based OS |